💡Sıradan Olmayan Fark Yaratan Çözümler

Web Sitesi Kurmak Çok Kolay

Web Sitesi Kurmak Çok Kolay

 

İla Bilişim Yazılım ve İnternet Hizmetleri olarak günümüzde firmaların kurumsal kimlik adına rağbet gösterdikleri "web sitesi" ihtiyaçlarının aslında çok daha fazlası olduğunu gösterme gayreti içerisinde hizmetlerimiz devam etmektedir.

- Peki bir web sitesi neden önemli?
Web siteleri sadece kurumsal kimlik adına kullanımdan daha çok müşteri potansiyelini artırmaya yönelik doğru çalışmalar yapıldığında olduğunuz noktadan daha ileri bir seviyeye yükselmenizi sağlayan en büyük araçtır. Örneğin; sadece bulunduğunuz ilde hizmet veren büyük yada küçük ölçekli olmasına yada sektör gözardı etmeden hizmet veriyor ve büyümeyi de sadece bulunduğunuz ile göre baz alıyor olsanız da, çalışmaların doğru şekillenmesi sayesinde müşteri kitlenizi genişletmenizi sağlayacak hale gelmek içten bile değil.

Bu nedenle sadece internet sitesi olması için internet sitesi yerine müşterilerinize ulaşım sağlayabileceğiniz ve müşterinizin internet sitenizde kaybolmadan sizlerle iletişime geçebileceği, ürünlerinizi görüntüleyip sipariş verebileceği platform haline dönüştürmek gerekmekte.

Web sektöründe günümüzde maalesef fazlası ile bilgi kirliliği ve "doğru bilinen" yanlışlar bulunmakta. Türkiye şartlarında "benim yiğenim de bilgisayardan anlıyor, web sitesini o yapacak" yada "heryerde 100 TL ye yapılıyor" gibi olumsuz oluşan algıların sonuçları felaket seviyesindedir.

Bir web sitesinde olması gereken yapıdan, yapılması gereken pazarlama stratejilerine hatta anahtar kelimelerin de dahi yapılan yanlış uygulamaların sizlere müşteri kaybına neden olacağını unutmamalısınız.

- Web sitesinin alt yapısı / çalışması nasıl olmalı?
İnternet sitesi için alt yapı basit 3 adımdan oluşmakta. 1. Web sitesi için alan adı / isim tescili (firmaismi.com) 2. Web sitesinin depolama alanı / hosting (resim - video yükleme alanı) 3. Yönetim Paneli Sistemi / Yazılım / Tasarım.

Web sitelerinde ücretlendirmeler yıllık yapılmaktadır. Bu prosedür dünya geleninde aynıdır. İsimtescilleri de dahil olmak üzere yıllık plan uygulamaları mevcuttur. Hosting (depolama) kısmı da yine dünya genelinde yıllık / aylık olmak üzere uygulanmaktadır.

İlk 2 ihtiyaç bir web siteside alt yapı olarak görünse de asıl alt yapı sistemi tamamen yazılım / tasarım kısmıdır. Dünya genelinde bir web sitesi için açık kaynak kodlu olarak bir çok yazılım bulunmaktadır. Yazılım noktası web siteniz için güvenlik, arama motoru optimizasyonu ve müşterilerinizin internet sitenizin arayüzü için çalışmalar yürütebilmenize olanak sağlayan yapıdır.

Türkiye şartlarında maalesef yazılım ve tasarım noktaları göz ardı çok fazlası ile edilmektedir. Web sitelerinin yazılımlarında olan güvenlik sorunları yada yazılımsal olarak anahtar kelime bazlı eksik çalışmaların sonuçları da ağır sonuçlara neden olmaktadır.

Bu nedenle; web sitenizde öncelikli olarak tasarım / yazılım çalışmalarının daha aktif rol oynadığını söylemek mümkün. Yazılımların açık kaynak kodlu olmamasına tasarımın esnek ve optimizasyon çalışmarının olmasına da dikkat etmeniz gerekmektedir.

Günümüz şartlarında ucuz ve kalite yan yana aranmakta. Ancak web sektöründe bu algının daha çok müşteriye / kullanıcıya ulaşmanın öncülükleri aranması gerekmektedir. Doğru çalışmaların sizlere kazandıracağı çalışmalar yerine "kazandırması muhtemel" çalışmaların olmamasına özen göstermelisiniz.

- Web sitelerinin sürekli güncellenmesi gerekiyor mu?
Her sektörde ve her alanda olduğu gibi Google gibi arama motorlarında da rekabet durumu söz konusudur. Web sitenizde doğru trafiği yada sıralamayı elde ettiğinizi düşündüğünüz de de gerileme yaşamanız an meselesidir. Bu nedenle web sitenizin yazılımının dinamik tabanlı olmasına dikkat etmelisiniz. Yeni bir haber, yeni bir makale, yeni bir ürün, yeni bir fotoğraf yada yeni bir bilgi dahi eklemeler sizleri üst sıralara yükselmenizde rol oynayacaktır.

İletişime Geç